Nepřímé osvětlení stropu: designový prvek s minimální námahou

Pokud pořizujete do domácnosti nové osvětlení, můžete zvolit světla s přímým nebo nepřímým svícením. Jako přímé osvětlení je považováno to, které osvětluje místnost nebo předmět v prostoru napřímo. Obecně jsou to téměř všechny lustry a stropní svítidla. U nepřímého osvětlení je to přesně naopak. Světlo se odráží od zdí, stropu, podlah nebo různých povrchů, a pak se teprve rozptyluje do prostoru, jedná se tedy o většinu nástěnného osvětlení, LED pásky a některá stropní svítidla.

Nepřímé osvětlení je jednou z variant, jak ovlivnit atmosféru v prostoru, díky němu se může změnit i vizuální dojem z místnosti. Tento oblíbený trend v interiérovém designu dodává jemné, rovnoměrné osvětlení, které je nejen efektivní, ale také estetické.

mceclip1-11

Nepřímé svícení jako ambientní osvětlení

Nepřímé svícení je především „náladové“ svícení. Je vhodné ho použít jako osvětlení do ložnic, obývacích pokojů nebo kuchyní, kde může fungovat jako ambientní osvětlení. Jeho hlavní úlohou je totiž zútulnit interiér a proměnit atmosféru v místnosti tak, aby v ní bylo příjemně. Příkladem může být svítidlo Joza, které se dá natočit do stěny nebo do stropu a vznikne tak nepřímé svícení.

Docílit toho lze několika způsoby. Pokud se zaměříme na nepřímé osvětlení stropu, používají se k tomu nejčastěji LED pásky, které se šikovně zakomponují do sádrokartonových podhledů. Světelný tok je namířený směrem do stropu a odtud se odráží dolů. Díky nepřímému světlu neoslňuje a jeho příjemnou vlastností je i to, že nevytváří stíny.

Upozornění: Mějte na paměti, že pokud zvolíte nepřímé osvětlování může dojít až k 50 % ztrátám vyzařovaného světla. Závisí to na barevnosti a textuře povrchu, od kterého se světlo odráží.

Přisazené i závěsné světlo

Nepřímé osvětlení mívá často skrytý zdroj světla. Není to ale pravidlo a pěkný efekt vytváří svítidla, která kombinují oba dva druhy svícení. Jedná se o moderní světla s čistým designem, která působí nenápadně a přesto vytváří v místnosti zajímavý efekt. Může se jednat jak o přisazená světla, tak o závěsná.

Závěsné světlo s přímým i nepřímým svícením, které se skvěle hodí například nad kuchyňský ostrůvek, je třeba Linie II. Výhodou je možnost nastavení výšky svítidla pomocí lanek. Tím pak také dosáhne pokaždé jiného efektu na stropě podle délky závěsu.

U přisazeného svítidla kopíruje vyzařované světlo tvar svítidla samotného, a díky tomu na stropě vzniká zajímavý světelný efekt. Příkladem takového světla je Dara, která se skvěle hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo ložnic.

PALNAS_ROZKVĚT_web_25-03-20_014

Jejich primární úlohou je na první pohled zaujmout dekorativním vzhledem. To splňuje svítidlo Dona 2. Dutý kruhový tvar doplněný barevně sladěnou krytkou vytvoří ve vašem interiéru prvek, který přitáhne pohled. Navíc ho můžete využít jak na strop, tak na stěnu.

Poznámka: Nepřímé svícení slouží pouze jako „náladové“ a proto ho není vhodné používat k pracovním činnostem, při kterých potřebujete dobře vidět. Mohlo by docházet k nepřiměřenému namáhání očí.

Nepřímé osvětlení se hodí téměř do každého interiéru. Využitím LED pásků nebo třeba kombinovaných svítidel vytvoříte ve vaší domácnosti příjemnou atmosféru vhodnou k odpočinku. Pokud se chcete podívat, jak takové nepřímé osvětlení vypadá naživo, navštivte náš showroom ve Starém Městě u Uherského Hradiště.