Potřebujete venkovní světla na dům? Na co se zaměřit
Atraktivitu domu a především pohodlí jeho obyvatel zvýšíte správnou volbou venkovního světla na dům. Při výběru je důležité dbát na několik aspektů. Správné svítidla dokáží stavbu nejen krásně nasvítit, takže se může díky stínům změnit i její celkový vzhled, ale především pomáhají člověku v lepší orientaci na zahradě a okolo domu.
Stupeň krytí venkovních svítidel
Jedná se o ukazatel, díky kterému zjistíte, kam si můžete světlo naistalovat, přesněji řečeno jaké podmínky snese. Krytí IP je elektrotechnický pojem. Jde o konstrukční opatření týkající se odolnosti krytu elektrického přístroje, v tomto případě světla. Stupeň krytí vyjadřuje schopnost krytu odolávat vniknutí pevných těles (tedy i prachu) a vody. Značí se IP a dvěma čísly, první označuje vniknutí pevných těles, druhé vniknutí vody, např. IP44.
Ochrana světel proti vodě
U venkovních světel na dům doporučujeme krytí minimálně IP54, což znamená krytí proti usazenému prachu a proti dotyku drátem (první číslo) a ochrana proti stříkající vodě pod všemi úhly (v množství 10 litrů za minutu). Toto splňuje například svítidlo Tony. Pokud zvolíte nižší krytí jako má například svítidlo Nadir (IP44), je dobré, aby bylo alespoň částečně schované.
Naopak výrazně vyšší krytí, např. IP65, vám umožní dát svítidlo bez obav i na vytrvalý déšť mimo jakoukoliv střechu. Pro toto využití se hodí třeba moderní svítidlo Maxim, které máme v různých délkách a ve dvou barevných provedeních.
Design venkovních světel
U každého osvětlení je důležitý vzhled, protože dotváří celý prostor. Je proto dobré se nejen zamyslet nad tím, co chcete osvítit, zda pouze konkrétní místo nebo vám jde o plošné osvětlení, ale i jak by mělo světlo vypadat. I u venkovního osvětlení máte na výběr z několika variant. Výrobci se často přiklání ke geometrickým tvarům, a to nejen klasickým krychlím nebo válcům, ale i k méně tradičním podobám.
Kulatá klasika
Na své si přijdou i milovníci klasiky. Koule ať už v mléčném nebo čirém provedení na základně z tmavého plastu jsou poměrně univerzální a lze je dobře naistalovat třeba i k pergole, takové je například svítidlo Nadir.
Barva venkovních svítidel
V barevném provedení výrobci příliš neexperimentují. Svítidla musí vyrábět z odolných materiálů a v odolných povrchových úpravách. Plusem používání jednoduché palety barev – černá, bílá, antracit – je univerzálnost svítidel. Zvolíte si pouze tvar, který se vám líbí a nejvíce se hodí k architektuře vašeho domu.
Kam budou svítit venkovní světla
To je jedna ze základních otázek, na kterou si při koupi musíte odpovědět, existuje totiž několik možností. Tradiční jsou nástěnná svítidla, jejichž světelný tok míří dolů, např. světlo Hugo. Ideálně tak s ním nasvítíte třeba chodník umístěný přímo pod ním. Pak existuje i možnost, že venkovní osvětlení svítí nahoru i dolů a nasvětluje tak i samotnou fasádu domu. To je případ světla Olaf.
Pokud světla potřebujete více, s větším rozptylem, je ideální volbou svítidlo Bony, které svítí dolů a dopředu nebo Heson, které svítí téměř po celé své ploše. To se dobře uplatní také na místech jako je balkon nebo terasa.
Univerzální variantou je pak svítidlo Damir, které je otočné, takže si ho můžete podle potřeby nasměrovat, kam budete potřebovat. Skvěle se hodí třeba na terasu nebo tam, kde je potřeba si zvolit svícení v určitém úhlu, například u vchodových dveří.
Nejen venkovní světla na dům
Venkovní osvětlení není však pouze o světlech nad vchodové dveře, ale svítidla mají své místo také třeba u chodníku na zahradě nebo v okolí pergoly či balkonu. Na tato místa se skvěle hodí sloupky, které prostoru dodávají atmosféru. Vhodné je používat například sloupkové osvětlení Nadir 3 do míst s vyšší vegetací, pokud byste chtěli něco decentnějšího, vypadá dobře na různých podestách svítidlo Nadir 2.