Stropní svítidla do obýváku

Centrem každého domu či bytu je obývací pokoj. Je to místo, kde člověk odpočívá po práci a tráví večery s rodinou nebo přáteli. Abychom se v tam cítili příjemně, je dobré vybrat vhodné osvětlení. Možností je mnoho od klasických závěsných lustrů, přes přisazená stropní světla až po moderní lištový systém.

Funkce svítidel v obýváku

Centrálním světelným bodem bývá stropní svítidlo, které můžete doplnit menšími, nástěnnými světly. Na trhu je celá škála stropních svítidel od klasických plastových a kovových až po látková. Ta mají oproti předchozím jednu nespornou výhodu, a to že částečně pohlcují hluk, což se v dnešních minimalistických interiérech může hodit. Jedinou funkcí svítidel v obýváku není jen ta primární, tedy osvětlení, jsou také designovým prvkem. Svítidlo je vhodné zvolit podle celkového stylu místnosti. 

Teplota světla

Teplota světla může ovlivnit celkovou atmosféru v místnosti. Ideální teplota je mezi 2700 – 3000 K, lidově řečeno teplá bílá až do oranžova, jež se dá připodobnit k východu nebo západu slunce. Tato barva uklidňuje a je ideální pro relaxaci, pro kterou je obývací pokoj jako dělaný. 

Moderní technologie

V dnešní době máte na výběr také z několika moderních vychytávek. Stropní světla se nedělají pouze v teplých a neutrálních tónech, ale často je možné volit až studenou bílou. Vaše pohodlí určitě zvýší možnost stmívání, kdy si při práci rozsvítíte více a pro odpočinek světlo ztlumíte. Perličkou je pak dálkové ovládání, díky kterému se ani nemusíte zvedat z gauče, pokud budete chtít relaxovat a ztlumit kvůli tomu světlo.

Typy stropních svítidel

Přisazená světla

Je to ideální varianta do všech typů moderních interiérů, základem jejich praktičnosti je fakt, že nezmenšují prostor, nijak vás výškově neomezují, nepřekáží a lze je snadno nainstalovat i udržovat. Jsou minimalistická a zároveň elegantní, navíc máte na výběr z celé řady rozměrů i provedení, například světlo Aneta nebo Dita.

Závěsná světla

Jedná se o klasiku, která se používá snad ve všech typech interiérů, při jejich volbě si člověk musí dát pozor na to, že jsou i výrazným designovým prvkem, který přitahuje pozornost a který ovlivní celkový vzhled místnosti. Jistou nevýhodou je právě závěs, který je v místnosti s nižším stropem velmi nepraktický. Na výběr jsou kromě klasických lustrů i modernější varianty, například lustr s textilním lemem Ariel.

Lištový systém 

Jedná se o hit poslední doby, který je zároveň praktický a moderní. Je velmi variabilní, člověk si může nakombinovat různé druhy světel, je ideální variantou pro lidi, kteří rádi mění rozmístění interiéru. Je to flexibilní řešení, které umožňuje snadnou instalaci a posouvání svítidel po speciálních lištách připevněných na strop nebo na stěnu. Svítidla lze rychle přesunout a přizpůsobit tak, aby vyhovovala aktuálním potřebám prostoru. Profily mohou být přisazené, zapuštěné nebo zavěšené. Do nich si pak zvolíte světlo podle potřeby, například trubicové přisazené světlo nebo bodové.

Bodová světla

Je to typ osvětlení zaměřeného na konkrétní místo nebo objekt, při volbě tohoto svítidla musí člověk počítat s omezeným rozsahem, dá se však dobře kombinovat s centrálním svítidlem. Bodovky jsou vhodnou variantou ambientního osvětlení. Ideální je dát je blízko stěny, aby se světlo od zdi odráželo. Tlumené světlo tak vytvoří příjemnou atmosféru. Pokud byste bodovkami chtěli nasvítit celý prostor, je potřeba je nainstalovat hustěji a nedávat je pouze po obvodu místnosti, ale rovněž na střed.  

Výběr vhodného svítidla

Výběr správného stropního svítidla je důležitý pro dosažení ideálního osvětlení a rovněž estetické rovnováhy v místnosti. Vhodné svítidlo by mělo nejen splňovat funkční požadavky, ale také ladit s celkovým designem interiéru. Při výběru je proto důležité zohlednit velikost pokoje, výšku stropu a styl, který v něm dominuje. Ideální variantou je kulaté světlo, které můžete umístit kdekoliv na stropě, u hranatého je už potřeba více přemýšlet, s čím ho zarovnáte. 

Menší prostor

Pro menší místnosti je ideální volbou kompaktní stropní svítidlo, které nezabírá příliš místa a nebude působit robustně, například světlo Dona. Pokud zvolíte lustr, vyberte menší modely s jednoduchým designem, které nebudou dominovat celému prostoru, třeba svítidlo Erna, ze kterého můžete vytvořit sestavu o několika kusech. Důležité je také umístění svítidla, aby nebylo příliš nízko, což by mohlo opticky zmenšovat prostor. 

Velký prostor

Pro velké prostory je naopak vhodné zvolit větší a výraznější svítidla, která prostor „zaplní“. Ani v tomto případě se nemusíte bát přisazených světel, ale volte větší průměr. Příjemnou variantou je třeba svítidlo Reny. Jeho výhodou je široká škála rozměrů, ale i barevné a materiálové variace. Klasikou jsou potom závěsná svítidla, jejichž lehkou nevýhodou je právě závěs, který omezuje prostor. V místnosti s vyššími stropy se ale bude krásně vyjímat například svítidlo Dara. Jeho plusem je i možnost variování. Do větších, otevřených, prostor si totiž můžete ze svítidla Dara poskládat sestavu. Jednotlivá světla navíc mohou být v různých výškách a rovněž mimo vývod, což vytvoří v interiéru zajímavý dominantní prvek.

Stropní svítidla jsou nedílnou součástí celkového designu a pomáhají vytvořit atmosféru obývacího pokoje. Kromě toho, že poskytují nezbytné osvětlení, mohou být také významným estetickým prvkem, který podtrhne styl a charakter vašeho interiéru. Ať už zvolíte elegantní lustr, praktické přisazené světlo nebo moderní lištový systém, vždy je důležité vybírat svítidlo s ohledem na velikost místnosti, výšku stropu a celkový styl pokoje. Vytvoření správného typu osvětlení vám zajistí komfort a pohodlí při každodenním používání. 

Pokud se chcete dovědět něco více o moderních lustrech do obýváku, doporučujeme článek: https://www.svitidla-led-lighting.cz/moderni-lustry-do-obyvaku-klic-k-oslnivemu-interieru.

V případě, že dáváte přednost osobnímu setkání a vše si rádi „osaháte“, zveme vás do prodejny svítidel Palnas ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Veškeré dotazy vám rádi zodpovíme na e-mailu: palnas@palnas.cz nebo na telefonu 774 466 433.