Venkovní nástěnné světlo vám posvítí na cestu
Mezi nejčastěji používaná venkovní svítidla patří ta nástěnná. Jejich hlavní předností je, že svítí dolů a dopředu, což je prostor, který potřebujete mít nasvícený, abyste si mohli pohodlně odemknout dveře nebo jste nezakopli na schodech. Venkovní nástěnné světlo má často jednoduchý design. Důraz se u něj klade na jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům a funkčnost.
Na co se zaměřit při výběru svítidla
Před koupí venkovních svítidel je potřeba si dobře rozmyslet, kam je chcete umístit, jakou funkci budou plnit a pak vybrat takové osvětlení, které se bude hodit k designu vašeho domu. Podívejme se na jednotlivé faktory ovlivňující výběr blíže.
-
ochrana proti vodě a vniknutí pevných předmětů
Když potřebujete nasvítit dům nebo jeho nejbližší okolí, je nejlepší variantou zvolit nástěnné svítidlo. Při výběru je potřeba se podívat na stupeň krytí, aby vlastnosti světla odpovídaly místu, kam ho chcete umístit. Čím větší riziko zasažení vodou nebo pevnými předměty, tím by mělo být krytí vyšší. Například svítidlo Maxim 3 má krytí až IP65, takže je velmi odolné jak vůči průniku vody, tak pevných předmětů, což je u svítidel většinou hmyz a nečistoty.
Poznámka: Více o IP ochraně světel čtete zde.
-
Umístění svítidel
Důležitý je také výběr místa v závislosti na funkci světla. Venkovní svítidlo totiž může nejen pomáhat člověku s orientací ve tmě, ale může plnit také estetickou funkci samo o sobě nebo nasvěcovat fasádu domu. Existuje totiž několik druhů svítidel, jež každé má jiný směr svícení:
-
svícení dolů – tato varianta je vhodná pro nasvícení v nejbližším okolí svítidla, protože světlo se „rozlije“ po zdi pod sebou. Takže pokud si například svítidlo Tony 2 nainstalujete nad dveře, dobře vám poslouží k odemykání dveří.
-
svícení nahoru i dolů – tento typ osvětlení využijete, pokud nechcete, aby světlo plnilo jen jednu funkci. Svícení směrem nahoru totiž vytváří na fasádě domu zajímavé stíny. Stává se tak důležitým estetickým prvkem. Jedná se třeba o svítidlo Olaf 1.
- svícení více směry – pokud máte v místě, které potřebujete nasvítit schody nebo se třeba jedná o terasu, je dobré použít svítidlo s rozptýleným světlem, tzn. že světlo má po většině obvodu propustný difuzor. Světlo se tak dostane do více směrů. Příkladem takového svítidla je Heson.
-
Design a materiál
U venkovních svítidlech nenajdete tak pestrou paletu typů a druhů jako u interiérových nástěnných svítidel. Přesto je z čeho vybírat. Pro většinu světel jsou společné geometrické tvary - přes čtverce, obdélníky až po různé ovály. Výrobci šli na jistotu i co se týče barevnosti. Najít svítidlo v jiné než bílé, černé nebo antracitové barvě zabere chvíli času. Přesto uvidíte na domech různé typy. Netradiční vzhled má třeba svítidlo Noel. Co se materiálů týče, převládají odolné, jako je kov a plast. Příkladem takového svítidla je Julek.
Venkovní nástěnná svítidla na žárovku i s LED modulem
Venkovní nástěnná svítidla si můžete vybírat jak v žárovkové variantě, tak s LED modulem. Záleží na vás, čemu dáváte přednost. U svítidel se žárovkou můžete pak sami ovlivnit intenzitu světla koupí slabší nebo silnější žárovky. U venkovních svítidel je také možné poohlédnout se po svítidlech s pohybovým čidlem, díky kterému budete dobře vidět na cestu už při příchodu k domu.
Venkovní nástěnná svítidla jsou nezbytným doplňkem každého domu. Často slouží nejen na přisvícení, abyste nezakopli, ale rovněž jako estetický prvek. Pokud se chcete přesvědčit o kvalitě provedení a prohlédnout si různé typy venkovního osvětlení, navštivte náš showroom ve Starém Městě.
Poznámka: Komplexní informace o venkovním osvětlení si může přečíst tady.